28 березня у приміщенні Посольства Польської Республіки у Києві відбулася зустріч, присвячена обговоренню пріоритетних проектів, кроків підготовки до повноформатної участі України у міждержавній Ініціативі трьох морів (Three Seas Initiative – «3SI»). У заході під головуванням Надзвичайного та Повноважного посла Республіки Польща в Україні пана Ярослава Гузи взяли участь представники дипломатичного корпусу кількох країн, народні депутати України, представники Міністерства закордонних справ України, Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерства освіти і науки України, ректори кількох закладів вищої освіти. 

Ініціатива трьох морів  – це міжнародна платформа співпраці між 13 країнами Центральної та Східної Європи. Цю ініціативу було запропоновано у 2015 році президентом Польщі Анджеєм Дудою. Назва “Три моря” відсилає до Балтійського, Чорного та Адріатичного морів, які омивають береги країн-учасниць. 

Мета ініціативи полягає у зміцненні співробітництва та інтеграції всередині регіону у таких галузях, як енергетика, інфраструктура, транспорт, цифрова економіка тощо. Основна ідея полягає в тому, щоб розвивати проекти та інфраструктуру, що пов’язують регіональні економіки, покращуючи їхню конкурентоспроможність та зміцнюючи їхні позиції в рамках Європейського союзу. 

В рамках ініціативи проводяться регулярні саміти та форуми, на яких обговорюються питання співпраці та реалізації конкретних проектів. Також активно залучаються приватні інвестори та міжнародні фінансові організації для фінансування інфраструктурних проектів у регіоні. Ця ініціатива відіграє важливу роль у зміцненні інтеграції та розвитку країн Центральної та Східної Європи, а також у збільшенні їхнього впливу в рамках Європейського Союзу та на світовій арені. Україна має статус асоційованого члена ініціативи. 

Провідні українські університети підписали Меморандум про створення Науково-освітньої платформи «Ініціатива трьох морів – Україна». Меморандум про співробітництво в науково-освітній діяльності «3SI» визначає партнерами чотири заклади вищої освіти України: 

  • Київський національний університет імені Тараса Шевченка (ректор Володимир Бугров); 
  • Національний університет «Львівська політехніка» (ректор Юрій Бобало); 
  • Національний університет «Одеська морська академія» (ректор Михайло Міюсов); 
  • Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» (ректор Євген Сокол). 

Стороною Меморандуму виступила також Громадська платформа «Ініціатива трьох морів – Україна» (президент Андрій Смородін).  

Через створення і розвиток Науково-освітньої платформи «Ініціатива трьох морів – Україна» українська наукова школа отримає можливість інтегруватися до міждержавної «3SI». 

Передбачається, що співпраця у реалізації Меморандуму сприятиме активізації науково-дослідних робіт, стартап-руху, а також залученню інших закладів вищої освіти, науково-дослідних інститутів, бізнес-структур тощо. У такий спосіб будуть створені додаткові передумови для прискореної інтеграції України до Європейського Союзу, а стратегічна роль «3SI» у світових глобалізаційних процесах підвищиться завдяки співпраці з Україною.