rector_new

Шановні друзі!


За час існування з 1944 року Одеська морська академія мала різні найменування: Одеське вище морехідне училище, Одеське вище інженерне морське училище, Одеська державна морська академія, Одеська національна морська академія, Національний університет «Одеська морська академія» (НУОМА). Сьогодні наша назва включає найвищий в Україні рівень закладу освіти «Національний університет» та наш бренд «Одеська морська академія» давно і добре відомий у світі. Протягом всієї історії закладу освіти було забезпечено високий професіоналізм науково-педагогічного персоналу, стандарти освіти і практичної підготовки курсантів, які відповідають міжнародним і національним вимогам.

Стратегічною метою діяльності НУОМА є задоволення зростаючих освітніх та культурних потреб громадян України та іноземців в отриманні вищої морської освіти, яка надає гарантоване працевлаштування, забезпечує високий рівень оплати праці, перспективи кар’єрного зростання впродовж життя та конкурентоспроможності на світовому ринку праці. Передумовами для реалізації поставленої мети є збільшення обсягів морських перевезень у світовому судноплавстві, зростання потреби у висококваліфікованих фахівцях командного складу морських суден та берегових структур морської індустрії. 90 % світової торгівлі забезпечується морськими перевезеннями. Завдяки випускникам університету сьогодні за кількістю офіцерів на суднах світового торгівельного флоту Україна знаходиться в п’ятірці лідерів і на другому місці серед флотів, що працюють під прапорами країн Європейського Союзу. Рівень заробітної плати на флоті в десятки разів перевищує середню заробітну плату в Україні.

За роки незалежності України НУОМА відкрив нові спеціальності, створив мережу відокремлених структурних підрозділів, яка включає: Азовський морський інститут (м. Маріуполь), Дунайський інститут (м. Ізмаїл), Інститут Військово-Морських Сил, Фаховий коледж морського транспорту, Морехідний фаховий коледж ім. О.І. Маринеска, Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту. Азовський морський інститут тимчасово переведено до Одеси до базового закладу. У 2022 році перший набір курсантів провів новий відокремлений структурний підрозділ університету – Дунайський фаховий коледж у м. Ізмаїл. У 2024 році академія відкриває нову освітню програму «Інженерія програмного забезпечення».

Інститут Військово-Морських Сил НУОМА забезпечує: підготовку військових фахівців за ступенями вищої освіти бакалавр та магістр; підвищення кваліфікації офіцерів; підготовку офіцерів, призваних на військову службу під час мобілізації; військову підготовку студентів закладів вищої освіти за програмою підготовки офіцерів запасу; здійснення наукової та науково-технічної діяльності; військово-патріотичне виховання здобувачів вищої освіти та допризовної молоді. Сьогодні випускники Інституту героїчно захищають Батьківщину у лавах Збройних Сил України.

Контингент курсантів та студентів університету з урахуванням структурних підрозділів складає більш ніж 7 тисяч осіб. Крім того, підвищення кваліфікації в університеті щорічно проходять тисячі моряків. Система підготовки та дипломування моряків в Україні схвалена Міжнародною морською організацією (IMO) та Європейською агенцією з безпеки на морі (EMSA), що дозволяє випускникам університету працювати в різних іноземних компаніях, у тому числі, на суднах під прапорами країн Європейського Союзу. Міжнародні експерти відзначають високий рівень програм та курсів, за якими здійснюється підготовка моряків в університеті, якісну систему атестації, високий рівень спеціального обладнання і тренажерів, високу кваліфікацію викладачів та інструкторів НУОМА.

НУОМА є активним членом Міжнародної асоціації морських університетів (IAMU), Чорноморської асоціації морських інститутів (BSAMI). Представники університету регулярно беруть участь у роботі асамблей, комітетів та підкомітетів Міжнародної морської організації (IMO) у складі офіційних делегацій України та Міжнародної асоціації морських університетів. Система управління якістю університету є перевіреною та відповідає вимогам стандартів: на освітню, методичну, наукову, науково-технічну та інноваційну діяльність; практичну підготовку моряків. Це підтверджено «Bureau Veritas». Крім університету в цілому, повторний сертифікаційний аудит у 2023 році пройшли навчальні центри університету: Інститут післядипломної освіти «Центр підготовки та атестації плавскладу», Навчально-тренувальний центр «Виживання в екстремальних умовах на морі», Навчально-тренувальний центр Глобальної морської системи зв’язку під час лиха. Отримано сертифікат відповідності системи управління університету згідно зі стандартом ISO9001:2015, дійсний до 2025 р. Програми підготовки за 4 інженерними спеціальностями університету за рівнями «бакалавр» та «магістр» акредитовані Інститутом морської техніки, науки і технології Великобританії (IMarEST) на відповідність вимогам найвищого у Великобританії рівня «дипломованого інженера» (Chartered Engineer).

Вже стало доброю традицією проведення щорічно Міжнародного форуму «Освіта, підготовка та працевлаштування моряків». Форум проводиться університетом спільно з Виставковим центром «Одеській дім» у приміщеннях пасажирського терміналу Одеського морського порту. В 2021 році в конференції взяли участь понад 100 компаній і організацій, 130 делегатів з 15 країн світу, виставку відвідали тисячі гостей. На жаль, у зв’язку з воєнним станом наступний форум планується провести, коли буде гарантована відповідна безпека учасників.

НУОМА має все необхідне обладнання, методичне забезпечення та кадровий потенціал для підготовки випускників відповідно до вимог Міжнародної конвенції про підготовку і дипломування моряків та несення вахти (STCW). Навчальні плани і програми бакалавра включають всі види обов’язкової підготовки для видачі першого диплома особи командного складу. В Інституті післядипломної освіти університету створені умови для ефективного підвищення кваліфікації моряків. Програми підготовки магістра та програми підвищення кваліфікації забезпечують можливість за наявності відповідного стажу роботи займати старші командні посади (капітана, старшого механіка) на морських суднах.

Інститут морського права та менеджменту крім добрих професійних знань та навичок забезпечує поглибленні знання англійської мови, що надає значні переваги випускникам інституту при працевлаштуванні в міжнародних та іноземних компаніях, які високо цінують наших випускників.

Наявність наукових шкіл, аспірантури та докторантури, спеціалізованої вченої ради з захисту дисертацій, випуск збірників наукових праць університету забезпечують можливість ефективної підготовки кадрів вищої кваліфікації: докторів філософії і докторів наук. 

До послуг курсантів містечко, на території якого розташовані: 4 будівлі екіпажу (гуртожитки), їдальня, бібліотека, спортивний комплекс, сучасний медичний центр, власна газова котельня. У НУОМА створені всі умови для занять фізичною культурою і спортом: басейн олімпійського класу, ігрові та тренажерні зали, міні-стадіон, водна станція на березі моря.

Незважаючи на проблеми, пов’язані з повномасштабним вторгненням російської федерації в Україну, у 2023 році було забезпечено виконання програм практичної підготовки. Постановою Кабінету Міністрів України від було врегульовано порядок перетину державного кордону курсантами, яких направлено в іноземні компанії для проходження практичної підготовки на суднах. Протягом року плавальну практику на суднах 112 іноземних компаній пройшли 642 курсанти денної форми навчання базового закладу (без врахування відокремлених структурних підрозділів). Серед лідерів – компанії: MSC, V.Ships, Marlow Navigation, Alpha Navigation, Anglo-Eastern, Columbia, Uniteam, Унівіс, Stargate,  CMA Ships, OSM, Єврокрюінг. Всі іноземні компанії беруть на себе витрати, що пов’язані з забезпеченням плавальної практики курсантів, у тому числі: авіа перельоти та інші транспортні витрати до місця посадки на судно та назад, харчування, страхування, заробітна плата та інші. Кожного року університет за допомогою партнерів – іноземних судноплавних компаній, –  оновлює лабораторно-тренажерну базу.

Всього університетом за 2023 рік випущено 1862 фахівці різних рівнів від молодшого спеціаліста до магістра. В умовах воєнного стану університет зумів організувати проведення навчального процесу, забезпечити можливість курсантам пройти практичну підготовку на тренажерах і в лабораторіях та на суднах, пройти випускну атестацію. Випускники університету мають добрі можливості працевлаштування за фахом. Диплом випускника НУОМА надає широкі перспективи кар’єрного росту, як на флоті, так і на березі, на підприємствах та в компаніях морської індустрії.

Наші двері завжди відкриті для випускників та друзів університету. Запрошуємо на навчання всіх, хто бажає продовжити славні традиції університету та стати висококласним фахівцем морської індустрії.

З повагою,

ректор Національного університету «Одеська морська академія», Заслужений працівник освіти України, доктор технічних наук, професор

Михайло Міюсов