rector_new

Шановні друзі!


Одеська морська академія давно і добре відома у світовому морському суспільстві. За час існування з 1944 року академія мала різні найменування: Одеське вище морехідне училище (ОВМУ), Одеське вище інженерне морське училище (ОВІМУ), Одеська державна морська академія (ОДМА), Одеська національна морська академія (ОНМА), Національний університет «Одеська морська академія» (НУ «ОМА»). Протягом всієї історії навчального закладу було забезпечено високий професіоналізм науково-педагогічного персоналу, стандарти освіти і практичної підготовки курсантів, які відповідають міжнародним і національним вимогам.

Стратегічною метою діяльності Національного університету «Одеська морська академія» є задоволення зростаючих освітніх та культурних потреб громадян України та іноземців, в отриманні вищої морської освіти, яка надає гарантоване працевлаштування, забезпечує високий рівень оплати праці, перспективи кар’єрного зростання впродовж життя та конкурентоспроможності на світовому ринку праці. Передумовами для реалізації поставленої мети є збільшення обсягів морських перевезень у світовому судноплавстві, зростання потреби у висококваліфікованих фахівцях командного складу морських суден та берегових структур морської індустрії. Завдяки випускникам академії сьогодні Україна входить до групи лідерів за кількістю офіцерів на суднах світового торгівельного флоту.

За роки незалежності України Національний університет «Одеська морська академія» відкрив нові спеціальності, створив мережу відокремлених структурних підрозділів, яка включає: Азовський морський інститут (м. Маріуполь), Дунайський інститут (м. Ізмаїл), Інститут Військово-Морських Сил (м. Одеса), Фаховий коледж морського транспорту (м. Одеса, до 2020 року – Морехідний коледж технічного флоту), Морехідний фаховий коледж ім. О.І. Маринеска (м. Одеса, до 2020 року – Морехідне училище ім. О.І. Маринеска), Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту. Контингент курсантів та студентів академії з урахуванням структурних підрозділів складає біля 9 тисяч осіб, у тому числі 125 іноземців з 20 країн світу. Крім того, підвищення кваліфікації в університеті щорічно проходять тисячі моряків.

Інститут Військово-Морських Сил НУ «ОМА» забезпечує: підготовку військових фахівців за ступенями вищої освіти бакалавр та магістр; підвищення кваліфікації офіцерів; підготовку офіцерів, призваних на військову службу під час мобілізації (на особливий період); військову підготовку студентів закладів вищої освіти за програмою підготовки офіцерів запасу; здійснення наукової та науково-технічної діяльності; військово-патріотичне виховання здобувачів вищої освіти та допризовної молоді.

Система підготовки та дипломування моряків в Україні схвалена Міжнародною морською організацією (IMO) та Європейською агенцією з безпеки на морі (EMSA), що дозволяє випускникам академії працювати в різних іноземних компаніях, у тому числі, на суднах під прапорами країн Європейського Союзу. Міжнародні експерти відзначають високий рівень програм та курсів, за якими здійснюється підготовка моряків в академії, якісну систему атестації, високий рівень спеціального обладнання і тренажерів, високу кваліфікацію викладачів та інструкторів НУ «ОМА».

НУ «ОМА» є активним членом Міжнародної асоціації морських університетів (IAMU), Чорноморської асоціації морських інститутів (BSAMI). Представники академії регулярно беруть участь у роботі асамблей, комітетів та підкомітетів Міжнародної морської організації (IMO) у складі офіційних делегацій України та Міжнародної асоціації морських університетів. Систему менеджменту якості академії сертифіковано Bureau Veritas відповідно до міжнародного стандарту ISO 9001:2015. Програми підготовки за 4 інженерними спеціальностями академії за рівнями «бакалавр» та «магістр» акредитовані Інститутом морської техніки, науки і технології Великобританії (IMarEST) на відповідність вимогам найвищого у Великобританії рівня «дипломованого інженера» (Chartered Engineer).

Вже стало доброю традицією проведення щорічно Міжнародного форуму «Освіта, підготовка та працевлаштування моряків». Форум проводиться академією спільно з Виставковим центром «Одеській дім» у приміщеннях пасажирського терміналу Одеського морського порту. В 2021 році в конференції прийняли участь понад 100 компаній і організацій, 130 делегатів з 15 країн світу, виставку відвідали тисячі гостей.

НУ «ОМА» має все необхідне обладнання, методичне забезпечення та кадровий потенціал для підготовки випускників відповідно до вимог Міжнародної конвенції про підготовку і дипломування моряків та несення вахти (STCW) з урахуванням Манільських поправок. Навчальні плани і програми бакалавра включають всі види обов’язкової підготовки для видачі першого диплома особи командного складу, а програми підготовки магістра забезпечують можливість за наявності відповідного стажу роботи займати старші командні посади (капітана, старшого механіка) на морських суднах. В Інституті післядипломної освіти «Центрі підготовки та атестації плавскладу» академії створені умови для ефективного підвищення кваліфікації моряків. Наявність наукових шкіл, аспірантури та докторантури, спеціалізованої вченої ради з захисту дисертацій, випуск збірників наукових праць академії забезпечують можливість ефективної підготовки кадрів вищої кваліфікації: докторів філософії і докторів наук. 

До послуг курсантів курсантське містечко, на території якого розташовані: 4 будівлі екіпажу (гуртожитки), їдальня і буфет, бібліотека, спортивний комплекс, сучасний медичний центр, власна газова котельня. У НУ «ОМА» створені всі умови для занять фізичною культурою і спортом: басейн олімпійського класу, ігрові та тренажерні зали, міні-стадіон, водна станція на березі моря.

У 2021 році за рахунок компанії MSC встановлено та введено в експлуатацію на кафедрі автоматизації суднових енергетичних установок мобільний дизельний симулятор системи управління двигуном Wartsila RT-flex вартістю біля 80 тис. доларів США. За рахунок компанії OSM проведено модернізацію навігаційних тренажерів із заміною процесорів та програмного забезпечення NT-PRO-5000 нової версії 5.20: повномасштабного тренажеру ходового містка (2 навчальний корпус, аудиторія 311) та класу тренажерів на 6+1 робочих місць (2 навчальний корпус, аудиторія 239) на суму 53 924 дол. США. Крім того, за рахунок коштів спонсорів закуплено комп’ютерне обладнання та офісна техніка відповідно на суму: 16250 дол. США – Stolt Tankers; 9000 євро – Minerva Marine Inc.; 141 тис. грн. – Nordic Hamburg; 100 тис. грн. – Морський транспортний банк.

Незважаючи на проблеми зі зміною екіпажів суден через карантинні обмеження, було забезпечено виконання програм практичної підготовки. У 2021 році плавальну практику на суднах 133 іноземних компаній пройшли 949 курсантів денної форми навчання базового закладу (без врахування відокремлених структурних підрозділів та студентів заочної форми навчання). Серед лідерів – компанії: MSC (125 курсантів), OSM (60), V.Ships (52), Nordic Hamburg (39), Acomarine (38), Marlow Navigation  (35), Альфа Навігейшн (33), Uniteam (33). Всі іноземні компанії, з якими укладено угоди, беруть на себе витрати, що пов’язані з забезпеченням плавальної практики курсантів, у тому числі: авіа перельоти та інші транспортні витрати до місця посадки на судно та назад, харчування, страхування, добові, керівництво практичною підготовкою на борту судна та інші. Всього академією за 2021 рік видано 2905 дипломів випускникам різних рівнів від молодшого спеціаліста до магістра. Всі випускники академії мають можливість працевлаштування за фахом. Диплом випускника НУ «ОМА» надає широкі перспективи кар’єрного росту, як на флоті, так і на березі, на підприємствах та в компаніях морської індустрії.

В умовах пандемії коронавірусу і економічної кризи у 2021 році академія зуміла організувати проведення навчального процесу онлайн, забезпечити можливість курсантам пройти практичну підготовку на тренажерах і в лабораторіях, а тим, хто затримався на суднах, пройти підсумкову атестацію в додатковому потоці. Наші двері завжди відкриті для випускників та друзів академії, запрошуємо також на навчання всіх, хто бажає продовжити славні традиції академії та стати висококласним фахівцем морської індустрії.

З повагою,

ректор Національного університету «Одеська морська академія», Заслужений працівник освіти України, доктор технічних наук, професор

Михайло Міюсов