День моряка або день мореплавця (Day of the Seafarer) – є професійним святом і всесвітнім днем моряка, який проводиться щороку 25 червня. Це професійне свято – яскраве свідчення глибокої поваги до всіх працівників моря. У цей день люди по всьому світу висловлюють подяку морякам за внесок у світову економіку та в розвиток суспільства.

Свято відносно молоде і засновано нещодавно. Десять років тому, 25 червня 2010 року держави-члени Міжнародної морської організації (IMO) на Манільській дипломатичній конференції схвалили поправки до Міжнародної конвенції про підготовку і дипломування моряків та несення вахти 1978 року (STCW) та відповідного Кодексу з підготовки і дипломування моряків та несення вахти та резолюцію № 19, що встановила міжнародне професійне свято – День моряка. Бажаючи забезпечити постійне вираження глибокої вдячності і подяки морякам всього світу, було прийнято, що відтепер День моряка святкуватиметься 25 червня щороку. Україну представляла делегація у складі: голова делегації – заступник голови Державної адміністрації морського і річкового транспорту Тихонов Ілля Валентинович; члени делегації – директор Одеської регіональної філії Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків Михайленко Юрій Миколайович і ректор Одеської національної морської академії Міюсов Михайло Валентинович. Члени делегації підписали від імені України відповідні поправки до Конвенції та резолюції.

На підтримку кампанії “День моряка” 24 червня 2020 року, Міжнародна морська організація провела онлайн-вебінар на тему “Моряки – ключові працівники: важливі для судноплавства, важливі для світу”, у якому взяли участь представники Національного університету «Одеська морська академія».  З доповіддю виступив генеральний секретар Міжнародної морської організації пан Kitack Lim, взяли участь генеральний секретар Міжнародної палати судноплавства (ICS) пан Guy Platten, генеральний секретар Міжнародної федерації транспортників (ITF) Stephen Cotton та інші. На вебінарі були розглянуті актуальні питання, з якими стикаються моряки під час пандемії, включаючи зміни екіпажу та репатріацію.

          Гасло IMO 2020 – мореплавці є ключовими працівниками. Моряки перебувають на передовій пандемії COVID-19, відіграючи важливу роль у підтримці потоку життєве важливих товарів, таких як: їжа, ліки та медичні засоби. Однак криза призвела до складних умов праці для моряків, включаючи невизначеність та труднощі щодо доступу до порту, постачання, зміни екіпажу та репатріації. Цього року кампанія «День моряка» закликає держави-члени визнати моряків ключовими працівниками та надати їм підтримку, допомогу та варіанти подорожей, які мають бути відкритими для всіх ключових працівників під час пандемії.

         У своєму повідомленні про День моряка Генеральний секретар ІМО пан Kitack Lim наголосив на унікальній та найважливішій роботі моряків. “Як і інші ключові працівники, мореплавці перебувають на передовій у цій глобальній боротьбі. Вони заслуговують на нашу подяку. Але вони також потребують швидких та рішучих гуманітарних дій з боку урядів скрізь, не лише під час пандемії, але й у всі часи “, – сказав пан Lim.

       Кампанія «День моряка-2020» віддає належне морякам, визнаючи їхню жертву та проблеми, з якими вони стикаються. Багато мореплавців місяцями перебували далеко від дому і не знають, коли вони зможуть повернутися додому через обмеження подорожі. Кампанія також спрямована на підвищення рівня обізнаності стосовно роботи, яку виконали моряки у відповідь на пандемію, і подякувати їм за їх внесок. Пропонується визнати, що здатність мореплавців постачати життєве важливі товари є найважливішим фактором для реагування на цю пандемію та врешті-решт подолання її.

          Кампанія заохочує всіх ставитися до моряків з повагою та гідністю, на які вони заслуговують, щоб вони могли надалі надавати свої життєве важливі послуги та продовжувати рух світової торгівлі.

Деталі за посиланням: http://www.imo.org/en/About/Events/dayoftheseafarer/Pages/Day-of-the-Seafarer-2020.aspx